Duda Holding

Praca, marzenia i wytrwałość to droga do sukcesu

Historia Duda Holding

Marek Duda rozpoczyna działalność gospodarczą, która stanowi podwaliny PKM DUDA SA, jednej z największych w kraju spółek branży mięsnej.

Podpisanie Paryskiej karty nowej Europy

21 listopada, podczas konferencji na szczycie państw KBWE, szef rządu polskiego podpisuje Paryską kartę nowej Europy, która uznawana jest za dokument otwierający nową erę w stosunkach europejskich, tworzący podstawy demokracji, pokoju i jedności w Europie.

1990

Powstają Zakłady Mięsne Duda sc MBM Duda.

Polska w OECD

11 czerwca Polska zostaje przyjęta do międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Od tego momentu uczestniczy w pracach komitetów i grup roboczych OECD oraz aktywnie włącza się w podejmowane przez nie inicjatywy, dotyczące między innymi rozwoju regionalnego, ochrony środowiska oraz innowacyjności technologicznej.

1996

Spółka cywilna MBM Duda przekształca się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Zakłady Mięsne Duda.

Rozszerzenie NATO

12 marca wraz z Węgrami i Czechami Polska wchodzi do NATO. Wydarzenie to jest oceniane jako jedno z najważniejszych w całej powojennej historii naszego kraju.

1999

Debiut giełdowy: Zakłady Mięsne Duda SA debiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zakończenie rokowań akcesyjnych

13 grudnia w Kopenhadze Rada Europejska zatwierdza wynik rokowań akcesyjnych z państwami kandydującymi do członkostwa w Unii Europejskiej, m.in. z Polską. Podczas tego historycznego wydarzenia dokonano ostatecznego zamknięcia negocjacji we wszystkich obszarach negocjacyjnych. Rok później w referendum akcesyjnym za wejściem Polski do UE opowiedziało się 77% naszych rodaków.

2002

Pierwszy krok na drodze do stworzenia grupy kapitałowej: dynamiczny rozwój jednostki dominującej ZM DUDA SA, rozpoczęcie budowy własnej bazy surowcowej.

Polska edycja Harvard Business Review

W marcu ukazuje się pierwsze polskojęzyczne wydanie Harvard Business Review Polska, wydawnictwa menedżerskiego uważanego za jedno z najbardziej prestiżowych na świecie.

2003

W kwietniu Rodzina Duda powołuje do życia Fundację im. Maksymiliana Duda.

ZM DUDA SA prowadzi konsekwentne działania zmierzające do zbudowania grupy kapitałowej, a dzięki przejęciu CM Makton rozszerza także łańcuch dystrybucji.

Pierwsze płatności bezpośrednie dla polskich rolników

Od 2004 r. rolnicy w Polsce korzystają z uproszczonego systemu płatności bezpośrednich, polegającego na udzielaniu wsparcia finansowego stosownie do powierzchni gospodarstwa i wybranych upraw. Płatności bezpośrednie za 2004 r. były pierwszymi, jakie ARiMR wypłaciła polskim rolnikom. Przez rok na konta ok. 1,4 mln producentów rolnych przekazano ok. 6,3 mld złotych.

2004

W styczniu Zakłady Mięsne Duda SA zmieniają nazwę na Polski Koncern Mięsny Duda SA (PKM DUDA SA).

W październiku zostaje otwarty salon Duda-Watin, dzisiejszy Duda-Cars Mercedes Benz, którego powstanie jest wyrazem zamiłowania do motoryzacji.

Sukcesy inwestycji zagranicznych w Polsce

W 2005 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 75 miliardów euro. Był to najlepszy wynik wśród nowych członków Unii Europejskiej.

2005

W styczniu Maciej Duda staje u steru zarządu PKM Duda SA, a w listopadzie zostaje zwycięzcą konkursu „Przedsiębiorca Roku” organizowanego przez Ernst&Young.

WIG20 przekracza granicę 50 000 punktów

8 listopada po raz pierwszy w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie indeks WIG20 przekracza granicę 50 000 punktów. W porównaniu z pierwszą sesją w 1994 roku wartość wskaźnika giełdowej koniunktury zwiększa się pięćdziesięciokrotnie.

2006

Rodzina Duda zakłada fundusz inwestycyjny OPOKA TFI, który jako jeden z pierwszych na rynku jest własnością osób prywatnych.

Powstanie TVN CNBC

Grupy TVN i CNBC zawierają umowę o uruchomieniu wspólnego telewizyjnego kanału informacyjnego o tematyce biznesowej TVN CNBC, w 2014 r. przekształconego w TVN24 Biznes i Świat.

2007

Działalność rozpoczyna spółka Duda Invest, obecnie Invest Pro Capital, dominujący w Grupie podmiot prowadzący działalność inwestycyjną.

Zmiany stóp procentowych

W roku 2008 stopy procentowe w kraju zostały zmienione sześciokrotnie. Podwyższenie stóp nastąpiło czterokrotnie, każdorazowo o 0,25 punktu procentowego, natomiast pod koniec roku dokonano obniżenia stóp łącznie o 1 punkt procentowy.

2008

PKM DUDA SA jako pierwsza w Polsce spółka publiczna zrealizowała z sukcesem postępowanie naprawcze.

Zestawienie najważniejszych wydarzeń dekady

Colliers International, sporządzając listę najważniejszych wydarzeń gospodarczych ostatniej dekady o zasięgu globalnym, za najważniejszy w 2009 r. uznał fakt, iż jedynie Polska skutecznie oparła się kryzysowi globalnemu, uważanemu za największy od lat 30. dwudziestego wieku.

2009

Uruchomienie przez Opoka TFI funduszu Opoka One FIZ, skierowanego do szerszej grupy zamożnych klientów.

Nagroda na Expo 2010

Podczas Expo 2010 w Szanghaju Polska otrzymuje prestiżową nagrodę w kategorii „Najlepsza Promocja Kraju”. Polski pawilon odwiedziło ponad 8 milionów zwiedzających.

2010

Fundusz Opoka One FIZ na mocnych spadkach na polskim rynku akcji osiąga jeden z lepszych wyników w Polsce.

Debiuty na warszawskim parkiecie

Debiut PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie okazał się największą ofertą publiczną w historii polskiej giełdy.

2011

Rodzina Duda rezygnuje z zarządzania i przechodzi do funkcji nadzorczej PKM DUDA SA.

Euro 2012 w Polsce

8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie o godzinie 18.00 rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy. W czasie trwania Euro 2012 Warszawę, Wrocław, Gdańsk i Poznań odwiedziło 750 tysięcy polskich kibiców i 685 tysięcy gości zagranicznych, którzy wydali u nas 1,45 mld zł.

2012

Powstaje Duda Holding SA.

Stabilizacja finansów publicznych

Rząd przyjmuje projekt ustawy wprowadzającej stabilizującą regułę wydatkową, która może okazać się najważniejszą reformą fiskalną ostatnich lat.

2013

Duda-Cars otrzymuje prestiżowy tytuł Dealera Roku.

Pasmo sukcesów polskich sportowców

Podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi polscy zawodnicy zdobyli sześć medali: cztery złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. To jeden z najlepszych wyników, jakie uzyskali Polacy biorący udział w zimowych igrzyskach olimpijskich. Pół roku później po raz drugi w historii reprezentacja Polski wywalczyła tytuł mistrza świata w siatkówce mężczyzn.

2014

Zwiększenie zasięgu działalności Duda Cars poprzez przejęcie silnego dealera Mercedes-Benz z oddziałami we Wrocławiu oraz w Lesznie

Klub Fogo Unia Leszno wspierany m. in przez Duda Holding został Drużynowym Mistrzem Polski na żużlu, a polska reprezentacja piłki nożnej otrzymała awans do Mistrzostw Euro 2016.

2015

Pierwsza inwestycja mieszkaniowa

W kwietniu rusza budowa I etapu osiedla Nowe Złotniki w Złotnikach k. Suchego Lasu pod Poznaniem.

 

Wybory prezydenckie w Polsce. Polski zostaje Andrzej Duda, zastępując na tym urzędzie Bronisława Komorowskiego.

2015

Nowa nazwa na 20-lecie spółki

Spółka deweloperska, rozpoczynając trzecią dekadę swojego istnienia i działalności, zmienia nazwę z Dator Invest na Duda Development.

2017

Pierwsza inwestycja biurowa

W czerwcu rozpoczynają się prace nad stworzeniem Palacza Office Center, butikowego biurowca na poznańskim Grunwaldzie. 

2017

Powstaje Morasko Park

Rusza budowa zamkniętego osiedla domów jednorodzinnych Morasko Park, zlokalizowanego w poznańskiej dzielnicy Morasko.

2017

Duda-Cars z tytułem Dealera Roku Mercedes-Benz

Firma Duda-Cars otrzymała, już po raz drugi, najwyższe wyróżnienie sieci dealerskiej Mercedes-Benz Polska: tytuł Dealera Roku.

 

Polacy na podium w Turnieju Czterech Skoczni. Złotym medalem uhonorowany został Kamil Stoch. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a trzecie – Norweg Daniel-Andre Tande.

2017

Rozpoczynamy prace nad Fyrtlem Wilda

Startuje budowa nowoczesnej kamienicy Fyrtel Wilda na Wildzie, jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Poznania.

2018

Pierwsza inwestycja mieszkaniowa poza Wielkopolską

W październiku ruszają prace nad budową Diasfery Łódzkiej, pierwszego projektu mieszkaniowego Duda Development poza Wielkopolską i zarazem największej z dotychczasowych inwestycji.

 

Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze książę Henryk i Meghan Markle złożyli przysięgę małżeńską.

2018

Duda-Cars po raz drugi z tytułem Dealera Roku Mercedes-Benz

Firma Duda-Cars otrzymała, już po raz trzeci, najwyższe wyróżnienie sieci dealerskiej Mercedes-Benz Polska: tytuł Dealera Roku, a także wyróżnienie Dealer Roku Mercedes-Benz Vans. Oprócz tego firma uruchomiła nowy salon w Golęczewie, a konkretnie największy w Polsce obiekt Mercedes-Benz Van ProCenter. Również w Golęczewie uruchomiono dedykowany salon i serwis dla samochodów klasycznych Mercedes-Benz pod marką Legends, a także własne i mocno zaawansowane technologicznie Centrum Napraw Blacharsko – Lakierniczych.

2019

15 projektów na 15-lecie Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda

W 2019 roku świętowaliśmy 15. rocznicę istnienia Fundacji. Uroczystość swoją obecnością uświetnili liczni Partnerzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz, oczywiście, Podopieczni i Twórcy Fundacji.  Podczas spotkania Bogna Duda-Jankowiak, przewodnicząca Rady Fundacji, ogłosiła rozpoczęcie realizacji kolejnego programu, Błyśnij Przykładem, w ramach którego dzieciom i młodzieży regionu rozdanych zostanie 15 tysięcy elementów odblaskowych, które zwiększą ich widoczność na drogach. Program, który prowadzony będzie w porozumieniu z lokalnymi komendami policji, wchodzi w skład cyklu "15 projektów na 15-lecie".   

2019

Butikowy biurowiec gotowy

Zakończenie budowy kameralnego, butikowego biurowca Palacza Office Center na zielonym poznańskim Grunwaldzie, w fantastycznej lokalizacji – blisko znanej sieciowej restauracji, dużego supermarketu i stacji benzynowej. Duda Development przenosi się do biurowca, jako do nowej siedziby.

2019

Nowi Partnerzy Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda

W 2020 roku liczba Partnerów wspierających Fundację Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda przekroczyła 30 Partnerów. Bardzo dziękujemy za każde wsparcie.

2020

Duda Development przekazuje nabywcom klucze do mieszkań w Fyrtlu Wilda

Mimo pandemii budowa Fyrtla Wilda w Poznaniu przebiegła terminowo – zakończyła się w lipcu, a nawet z nieznacznym wyprzedzeniem wobec pierwotnie przyjętych założeń. Za nowoczesną, geometryczną fasadą, zarazem wyróżniającą się na tle sąsiednich kamienic i harmonijnie wpisującą się w klimatyczny krajobraz jednej z najstarszych dzielnic Poznania, kryje się 66 wygodnych, funkcjonalnych mieszkań.

2020

Duda Development odnawia dawny budynek warsztatowy w Łodzi

Duda Development realizująca w Łodzi swój największy jak dotąd projekt mieszkaniowy, Diasferę Łódzką, startuje z rewitalizacją położonego na terenie inwestycji budynku warsztatowego, znajdującego się na obszarze objętym ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków.

2020
Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies